Modelová železnice

Modelová železnice

Stavba pojezdu M262.0 z pojezdu BR 185 fy. PIKO


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy-stavby > Stavba mot. loko. > Stavba M 262.0

Hl. údaje:

Rok výroby: asi 1990
Motor: PIKO
Převodovka a dvojkolí: BR 185 od PIKA
Typ pojezdu: kat. A2
Účinnost převodovky: 49%

Konstrukce pojezdu vychází myšlenkově z BR185 ve velikosti HO od VEB PIKO Sonneberg, protože jde o model dobrými jízdními vlastnostmi a starých BR 185-tek je na burzách dostatek. Pojezd nemá hluchá místa na výhybkách a bez problémů projíždí standartní poloměr oblouku ve vel. HO. Jde o celkově velmi nenáročnou a časově rychlou přestavbu, takže by ji měl zvládnout i naprostý modelář-začátečník. Na úvodních záběrech je výchozí stav-loko BR 185 a vypilovaný odlitek M 262.0 od P.Číže. Z lokomotivy nejprve odstraníme skříň, odstraníme osvětlení a odřežeme čelní narážecí ústrojí. V místě odstraněné kostky osvětlení nalepíme zesilovací hranolek z polystyrenu. Pak odšroubujeme běžný podvozek a rám zkrátíme tak, aby se vešel do odlitku skříně M262.0. Z destiček tvrzeného polystyrenu zhotovíme nový běžný podvozek tak, aby na něj bylo možno napájet sbírací plechy a připevnit plechové spřáhlo. Rám ve spodní partii vyfrézujeme a upravíme tak, aby běžný podvozek šel do něj přišroubovat. Pak připájíme k podvozku přívodní kabely-lanka a přilepíme masky. Do odlitku zalepíme distanční vložky pro usazení skříně na pojezd. Z předního (hnacího) podvozku sejmeme vzduchovou jímku a upravíme masky tak, aby se podvozek mohl i s nasazenou skříní otáčet. Zde jsou masky nosným prvkem, proto musíme dát pozor abychom je neodřízli víc než je nezbytně nutné - spodní kryt včetně masek by pak na podvozku nedržel. Pro montáž předního spřáhla použijeme hranolek 4*6mm z tvrzeného polystyrenu (lepší je černá barva) do kterého navrtáme stejné otvory jako v odejmuté vzduchové jímce z předního hnacího podvozku. K polystyrénovému hranolku pak přišroubujeme přední spřáhlo.

Pak ještě upravíme původní vniřní výbavu tak, aby šla zasunout mezi distanční destičky. Takto zhotovený pojezd projedeme nejprve bez skříně a pak se skříní zda vše chodí tak jak má. Pokud je vše v pořádku můžeme model ještě sešroubovat (mě drží skříň na pojezdu samosvorností - sešroubování tudíž není na obrázcích). Nakonec přistoupíme k povrchové úpravě skříně, ale to už je jiná kapitola.
V dnešní době můžeme jako hnací podvozek použít jednotku od firmy PMT nebo v kombinaci ještě pohon druhého podvozku od stejné firmy (PMT). Je to, ale oproti originálu ta horší varianta protože má výrazně nižší účinnost převodů.