Modelová železnice

Modelová železnice

Stavba pojezdu M 273.0 z pojezdu E 499.0 fy. BTTB


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy-stavby > Stavba mot. loko. > Stavba M 273.0 TT

Hl. údaje:

Rok výroby: 2008
Motor: PIKO - Mabuchi
Převodovka: E 499.0 BTTB
Dvojkolí: V 200 BTTB nebo vagonová (Mazel)
Kardany: ČS-Train
Typ pojezdu: kat. A2

Konstrukce pojezdu vychází myšlenkově z BR110 v HO od VEB Plasticart Werk5 Zwickau se kterým VEB BTTB vyráběl E499.0 v kooperaci. Kdo na svém kolejišti neprovozuje el. trakci, tomu přijde tato přestavba vhod. Po přestavbě dostaneme model s velmi dobrými jídními vlastnostmi na úrovni Tauruse či Herkulese od fy. Piko. Co se týče náročnosti přestavby pojezdu, jde o nenáročnou a časově rychlou přestavbu, takže by ji měl zvládnout i naprostý modelář-začátečník. Vlastní výroba skříně z destiček tl. 1mm patří již k tomu náročnějšímu. Kdo si na to netroufá, nechť si zkusí zakoupit odlitek skříně tohoto vozu(P.Molata) nebo lept. Na úvodních záběrech je výchozí stav-podvozek E 499.0, motor Piko, kardany a dvokolí V 200. Neprve vyjmeme podvozky a zapilujeme jejich spodek(aby přezutý podvozek nezavadil o koleje). Pak do destiček z kuprexitu tl.1,5mm vypilujeme stejný otvor jako je v rámu E 499.0 (protnutý kruh+čtverec). Po vypilovaní zkusíme nasadit podvozek do otvoru zda se "vejde". Po zhotovení držáků podvozků do nich ještě vybrousíme izolační drážky(držáky také slouží k přívodu napájecího napětí). Pak si uřízneme z desky polystyrenu tl. 4mm spojovací obdélník a ještě dva malé obdélníčky sloužící ke snížení výšky spojovací desky. Oba obdélníčky nalepíme na konce spojovací desky a necháme schnout cca. 15min. Pak svrtáme držáky podvozků a spojovací desku včetně obdélníčků vrtákem 2mm a celý rám sešroubujeme. Dbáme při tom na rovnoběžnost hran spojovací desky a držáků podvozků. Do rámu vložíme podvozky a zajístíme je. Pak vezmeme kardany a motor a nasadíme je na rám(motor usadíme doprostřed-zajistíme vůli kardanů). Pak svrtáme spojovací desku s motorem v místě, kde má motor plastovou část dvěma dírami na krajích(tam nejsou magnety ani komutátorové plechy). Průměr díry bude 1,5mm. Pak se do otvorů v motoru vyřežou závity M2 a díry ve spoj. desce se převrtají na průměr 2mm. Motor se pak sešroubuje s rámem.

Před opětovným nasazením podvozků, propojíme dvěmi dráty obě poloviny držáků podvozků. Na straně el. kontaktů motoru vyvrtáme do držáku podvozku dva odvory pro přišroubování kontaktních plechů. Kontaktní plechy jsou široké 5mm a jsou z fosforbronzi tl. 0,25mm. Nasadíme podvozky a zkusíme zda pojezd jezdí(stačí na přímé koleji) a také zkusíme zda se "vejde" do nejmenšího poloměru. Pak vezmeme původní balast a spodní část zapilujeme do roviny. Takto zapilovaný balast položíme na pojezd a zakroutíme podvozkem tak, abychom vymezili usazení balastu. Pak sundáme balast i podvozek a balast nasadíme zpět podle rysek a svrtáme vrtákem průměru 2mm. Pak zahloubíme osazení pro šroub v držáku podvozku, nasadíme podvozek a přišroubujeme balast. Stějně posadíme i druhý balast. Poté pojezd necháme projet zda vše funguje jak má a přistoupíme k výrobě skříně.

Skříň je vyrobena z deskového polystyrenu tl. 1 a 2mm bílé barvy. Nejprve vystříháme bočnice (10 dílů) a vyřežeme do nich okna a dveře. Poté zhotovíme kopyto čelníků a stěny čelníků do kterých opět vyřežeme okna a dveře. Poté slepíme bočnice a vystříhame rozpěrky v místě vstupu pro cestující. Po zaschnutí bočnic slepíme pomocí rozpěrek a kopyt čelníků celou skříň. Části stěn čelníků lepíme posléze. Po dokonalém zaschnutí lepidla (12h)celou skříň zabrousíme a zkusíme ji výškově usadit na pojezd(zabroušení některých částí). Po usazení skříně na pojezd přistoupíme ke zhotovení střechy. Zde použijeme polystyren tl. 2mm. Po předběžném vybroušení ji přilepíme ke skříni a po zaschnutí lepidla (12h) provedeme vybroušení střechy "na čisto". Na takto zhotovenou skříň dolepíme další části jako jsou světla, dekorační pásy, stupačky, výfuky, větráčky, švy na střeše. Po zaschnutí lepidla(6h) přebrousíme "výtoky" lepidla a přišroubujeme skříň k pojezdu a projedeme po kolejišti zda vše funguje jak má. Nakonec přistoupíme k povrchové úpravě skříně, ale to už je jiná kapitola.

Použité koleje na obrázcích slouží pouze k prezentaci modelu M273.0 a nikoli na ježdění.