Rok výroby: 2006
Motor: ROCO
Převodovka a dvojkolí a rám: BR 290 ROCO
Typ pojezdu: kat. A2
Výroba tohoto pojezdu je odpověď na měnící se požadavky na pojezdy nových lokomotivních modelů (nižší kolejový profil + DCC). Firma Roco začala sériově vyrábět poměrně levné modely loko. BR290 a BR295, které kromě dobrých jízdních vlastností mají i poměrně výkonný pětipolový motor s chlazením kotvy. Navíc mají modely lokomotiv BR290(BR295) integrované rozhraní DCC a jsou schopny projet průmyslový oblouk Roco r250 mm. Jinak má model BR290 celokovový rám, což značně snižuje jeho těžiště a zlepšuje jízdní vlastnosti. Pro další zlepšení už tak dobrých jízdních vlastností bylo dvojkolí s adhezními bandážemi přemístěno z kraje podvozku doprostřed. Rám modelu lokomotivy je jen drobně upravován. Na prvních obrázcích je výchozí stav dílů před přestavbou, tak jak jednotlivé komponenty nakoupíme - rám BR 290 a vypilovaný odlitek kapoty (ten si musíme vypilovat sami) T 444.1 (pro výrobu tohoto modelu budeme potřebovat jen odlitek kapoty, závěsky podvozků (lept nebo odlitek) a popř. odlitky masek podvozků).
Po odbroušení licího odpadu ze spodku kapoty lze ve většině případů odlitek volně nasunout na rám bez dalších úprav. Aby odlitek dosedl úplně přesně, je potřeba drobné úpravy rámu a odlitku (vidíme na dalších záběrech) - vybroušení výstupku rámu pro skříň loko. a zapilování rámu na jeho čelech do pravého úhlu. U odlitku pak vyfrézování vnitřku čel - aby se vlezly podvozky. Na takto upravený rám dosadíme podvozky a nasuneme loko. skříň a zkusíme na oblouku s nejmenším poloměrem zda něco nebrání pohybu podvozků. To je vše co se týče úpravy rámu a nyní musíme vyrobit nová čela rámu a držák lokomotivní skříně. Díry po původních čelech provrtáme skrz vrtákem 1,5 mm a vyřežeme závit M2 (pro uchycení nového čela). Čelo pak slepíme z destiček tvrzeného polystyrenu tl. 2mm (černá barva destiček je lepší - při pozdějším odření černé barvy není oděrka vidět) a lepíme jej na rámu(je docílena větší přesnost). Mezi každým lepením a pilováním je potřeba slepený kus nechat alespoň 12 hodin schnout (lepený spoj se při broušení matlá). Po slepení a zabroušení základu čela na něj svrchu přilepíme podlahovou desku, příruby nárazníků (obdélník 4*3mm) a destičky schodů a opět necháme 12 hodin schnout. Pro volný pohyb podvozků (pokud neměníme masky a pokud na čelníky postavíme "dlouhé" stupačky) je potřeba na maskách podvozků odbrousit oba přední písečníky.
Po zaschnutí vyvrtáme příruby nárazníků na patřičný průměr(dobré předvrtat menším průměrem, aby příruba nepraskla) a zabrousíme schody. Pak odšroubujeme celé čelo, nasadíme podvozky, přišroubujeme čelo, nasadíme skříň a prověříme volný pohyb podvozků a dosednutí skříně na takto upravený rám. Pokud je vše v pořádku, pak vyrobíme držáky skříně z AL-profilů. Profily přišroubujeme ke kabinovým výstupkům rámu. Oba AL-profily jsou pak nahoře sešroubovány a slepeny AL-pásovinou (k lepení použijeme vteř. lepidlo). Kompletní držák pak přišroubujeme k rámu. Do rámu vsadíme podvozky, motor a nasadíme skříň do které jsme nejprve vyvrtali otvor 1,5mm. Celé to nejprve spasujeme dohromady (zkusíme zda podvozky chodí volně tak jak mají a skříň jde lehce nasunout) a poté to celé svrtáme vrtákem 1,5 mm. Poté zvětšíme otvor v odlitku na 2mm a vytvoříme osazení pro zápustnou hlavu šroubu, Do otvoru v držáku skříně vyřežeme závit M2 (držák před tím z rámu sundáme).
Poté pojezd celý skompletujeme, nasadíme a přišroubujeme skříň a osadíme nárazníky. Tuto sestavu projedeme na kolejišti zda vše chodí tak jak má. Pokud je vše v pořádku, vteřinovým lepidlem nalepíme na rám závěsky rámu (lepíme na povrch obroušený od laku) a opět celou sestavu projedeme na kolejišti. Je-li vše v pořádku, pak rám naposledy odstrojíme a nastříkáme na příslušné zbarvení. Po nabarvení sestavíme pojezd, nasadíme skříň a nárazníky a opět projedeme. je-li vše v pořádku, provedeme barevnou úpravu skříně, úpravu krabice a instalaci zábradlí(zde pro vrtání rámu použít nové-ostré vrtáky - tupý vrták 0,5mm se velmi špatně brousí). Zábradlí je spájeno z mosazného drátu 0,5mm. K jeho lepení na rám bylo použito vteřinové lepidlo.
Jedinou nectností celého pojezdu je o 2mm větší průměr dvojkolí. Náročnější modelář si je musí stočit na soustruhu nebo vyměnit za jiné. Např. z BR218 od fy. Roco při přestavbě na S499.02, popř. na S489.0.