Rok výroby: 2006-7
Motor: Bühler-ROCO
Převodovka a dvojkolí a rám: BR 295 ROCO
Typ pojezdu: kat. A2
Výroba tohoto pojezdu je určité východisko na měnící se požadavky na pojezdy (nižší kolejový profil + DCC) a také měnící se nabídku průmyslově vyráběných modelů - vhodných pro výrobu dnes již výrazně kvalitnějších pojezdů co do jízdních vlastností. Tento pojezd má velmi dobré jízdní vlastnosti ROCA (tichý chod-cykloidní ozubení, velká tažná síla, rozhraní DCC, chlazení kotvy motorku, nízké těžiště atd.). Pro zlepšení jízdních vlastností bylo dvojkolí s adhezními bandážemi přemístěno z kraje doprostřed. Na úvodních fotozáběrech je zobrazen výchozí stav - zpracovaný odlitek, nastříkaný zákl. barvou nebo stříkacím tmelem a odstrojený rám loko. BR 295.
Rám ze spoda orýsujeme tak, aby jeho celková šířka byla stejná jako šířka vniřního otvoru v odlitku(v tomto případě 30mm). U svého odlitku si každý sám musí změřit vnitřní šířku odlitku. U středové "krabice" rysku uděláme na opačné straně. Pak vezmeme uhlovou brusku - flexku a přebytečný materiál odřízneme. Pak rámeček začistíme na rovinné brusce(stačí prkno s nalepeným smirkem(60) nebo ostrý pilník). Zúžený rám vyzkoušíme zda se vleze do odlitku a to na obou stranách. Po tomto zúžení si nachystáme spojovací elementy "potom-rozříznutého rámu". Jde o kvádry o roměrech 54*12*4mm. Jako materiál lze použít tvrzený polystyren, mosaz nebo bronz. Tento "kvádr" pak přišroubujeme k rámečku podle čtvrtého fotozáběru. Jako spojovací materiál byl použit šroub M2*10 se zápustnou hlavou. Pro řezání závitu byl vyvrtán otvor o průměru 1.6mm a strojní závitník M2 byl mazán olejem.
Po zajištění první poloviny spoje oba spojovací elementy odšroubujeme a rám je tak nachystán na rozříznutí. Řez vedeme mezi otvorem pro vrut pro tištěný spoj a výstupkem pro zajištění polohy tištěného spoje(viz 2,3a4 obrázek). K rozříznutí použijeme obyčejnou pilku na železo (uhlová bruska má větší průřez a hůř se konroluje správnost řezu). Po rozpůlení je potřeba začistit plochy na rovinné brusce (stačí smirek(60) na prkně) a "srazit hrany" pilníkem.
Po začištění řezů našroubujeme spojovací elementy na již upravenou část rámu. Vyhotovíme vložku rámu o rozměrech 24*30*5mm(ta byla potřeba do našeho rámu). U řady T478.1 je potřeba délka 24-25mm a tloušťka 5mm. Šířku si určí každý sám podle tloušťky stěn odlitku. Takovouto vložku nalepíme na čnící "vidle spojovacích elementů" (nutno zachovat rovnoběžnost spoj. elementů). Po zaschnutí (30min) nasadíme a připevníme druhou polovinu rámu na přečnívající spojovací elementy. Pak vyzkoušíme, zda nám pasuje skříň loko. na takto upravený rámeček.
Následuje přesné "spasování" skříně na rám a zkouška průchodnosti nejmenším obloukem. Skříň je moc vysoko(zde asi 2mm) a je potřeba upravit "krabici" pro nižší usazení skříně a pro nalepení makety nádrží a baterií.
Po snížení usazení skříně nalepíme vteřinovým lepidlem makety nádrží a baterií. Po zaschnutí opět vyzkoušíme průchodnost modelu nejmenším obloukem. Nachystáme si motor, ze kterého stáhneme nástavec kardanu(na opačné staně napájení).
Motor zkusmo umístíme do rámu zda něco nepřekáží. Motorová hřídel je pak spojkou na jednu stranu prodloužena o příslušnou délku(zde o 24mm). Po příslušném prodloužení přišroubujeme motor, nasadíme podvozky a ověříme mechanické "vůle" celého soustrojí pojezdu.
Úprava podvozků: Sejmeme spodní část podvozku s maskou a spřáhlem. Spřáhlo i s kinematikou vyjmeme a držák kinematiky odřízneme nožem tak, aby spodek vypadal podle pátého obrázku.
Na čelo takto upraveného spodku podvozku přišroubujeme desku z tvrzeného polystyrenu tl. 2mm. Ze předu a ze zadu k ní přilepíme další 2 desky tl. 2mm a necháme 24 hodin zaschnout(spodek podvozku můžeme vrátit zpět po cca. 15 minutách zavadnutí lepidla na podvozek). Posléze ještě na rámeček přilepíme maketu tlakové nádrže z tvrzeného polystyrenu (EVERGREEN-Litomyský) a vyrobíme držák skříně úhelníkových profilů.
No a když je celý rám hotov, můžeme jej stříknout "základem" a pak konečným odstínem. Po zaschnutí barvy pojezd zkompletujeme a osadíme spřáhla.
Po instalaci spřáhel pojezd zkusíme "posadit" do odlitku zda se nezasouvá příliš ztuha. Pokud je vše v pořádku pak můžeme začít s povrchovou úpravou skříně, ale to už je jiná kapitola. Pokud se někomu nelíbí o 2mm větší průměr dvojkolí, pak si je musí stočit na soustruhu nebo vyměnit za jiné.
Po kompletaci celého modelu ještě musíme "upravit" velikostně otvor v krabici. Nechť nám vždy svítí zelená! Použité koleje na obrázcích slouží pouze k prezentaci modelu T478.1 a nikoli na ježdění.