Modelová železnice

Modelová železnice

Stavba pojezdu z pojezdu BR 118 fy. PIKO


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy-stavby > Stavba mot. loko. > Stavba TU47.0 HOe

Hl. údaje:

Rok výroby: asi 1988
Motor: PIKO
Převodovka a dvojkolí: BR 118 od PIKA vel.N
Typ pojezdu: kat. A2

Konstrukce pojezdu modelu loko. TU47.0 vychází myšlenkově z BR 118 ve velikosti N od VEB PIKO Sonneberg, protože jde o model dobrými jízdními vlastnostmi. Pojezd nemá hluchá místa na výhybkách a bez problémů projíždí standartní poloměr oblouku ve vel. N. Jde o celkově velmi nenáročnou a časově rychlou přestavbu, takže by ji měl zvládnout i naprostý modelář-začátečník. Na úvodních záběrech je výchozí stav - loko BR 118 a vypilovaný odlitek TU 47 od P.Číže. Z lokomotivy nejprve odstraníme N-ková spřáhla. Pak ji "s citem" upneme do svěráku a přibližně nad osami otáčení obou podvozků uděláme 2 zářezy pro distační destičky. Zářez by měl být hluboký cca. 4-5 mm. K řezání použijeme normální pilku na železo. Střechu uprostřed modelu zapilujeme do roviny pro přilepení plastového držáku matice pro připevnění lokomotivní skříně.

Po této úpravě BR 118 vyrobíme distanční destičky(rozměry nutno spočítat pro každý model zvlášť, protože odlitky i velikosti zářezů do skříně BR 118 nejsou vždy stejné). Na střechu přilepíme neosasený držák matice(deska 3-4mm tlustá). Po zalepení distačních destiček nasadíme na pojezd odlitek skříně a zkusíme celý model na nejmenším oblouku, který používáme. Pokud sestava vyhovuje, pak uprostřed střechy vyvrtáme otvor 2mm pro šroub se zápustnou hlavou a tímto otvorem vyvrtáme i otvor do držáku matice přilepenému na střeše BR 118-ctky(důležité zde je, aby odlitek a pojezd byly vzájemě ve správné poloze). Odlitek sejmeme z pojezdu, vyvrtáme otvor pro matici(pro M2 je to 4,4mm), matici vložíme do držáku a přelepíme ji další deskou s otvorem 2mm a do takto zkompletovaného držáku zašroubujeme zkusmo šroub. Necháme to celé asi 15-20 min schnout.

Po zachnutí zkusíme model zkompletovat a projet. Je-li vše v pořádku, budeme pájet spřahovací háky z bronzového plechu. Kovový zámek starého spřáhla lehce obrousíme a opatrně na něj naneseme cín. pocínujeme také konec bronzového plechu, který na něj budeme pájet. Poté obě součástky spájíme dohromady(je nutno pracovat rychle, aby nedošlo k roztavení plastového rámu podvozku). Nasadíme loko-skříň a podle ní plech vytvarujeme do závěsného háku. Stejně postupujeme i u druhého podvozku. Pokud je takto pojezd hotov, "projedeme" jej po kolejišti i s vozy zda netrpí nějakými nedostatky na výhybkách a v obloucích(někdy je nutno upravit pluh na čele). Poté můžeme skříň sejmout a provést její povrchovou úpravu, ale to je už jiná kapitola.
V dnešní době můžeme použít (BR118 Piko se už nevyrábí) pojezdy Roco N nebo komponenty firmy L. Halling.