Modelová železnice

Modelová železnice

Model elektrické lokomotivy E 03 (BR 103) - recenze


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy rozcestník > Elektrické lokomotivy > E03 (103) DB

Velká předloha E03, dnes BR103 jezdí u DB dodnes a je výrobkem firmy Siemens (elektro) a Henchel (mechanika). Jde pravděpodobně o nejvýkonnější elektrickou lokomotivu vůbec. Výkon tohoto stroje je okolo 7,5 MW. Z aerodymamických důvodů je čelo lokomotivy zaobleno a lokomotiva E 03 Spolkových drah - DB dostala podle toho přezdívku doutník. Elektrická lokomotiva E03 není provozována jen u DB, ale i místnímí předměstskými dopravci v SNR.
Model lokomotivy E03 od ještě Rakouské firmy Roco má zinkový rám, který zároveň slouží jako balast a na kterém je umístěn kulatý motor s chlazením a se setrvačníkem. Pětipolový motor pohání všechna tři nebandážovaná dvojkolí ve dvou otočných podvozcích. Při trakčních zkouškách se zátěžovou soupravou 5-ti vozů Prefo Dresden model neuspěl na přímé koleji se sklonem 3%. Modely nových rychlíkových vozů od firmy Roco nebo Tillig či Piko mají naštěstí nižší valivé odpory než vozy firmy Prefo, takže je model použitelný na každém kolejišti za předpokladu použití nových přívěsných vozidel.
Model E03 měl při koupi instalovány dvojkolí RP25, které nedokázaly udržet model na kolejích ani na poloměrech R 500mm při rovně položených kolejích. Dvojkolí modelu loko. E03 musela být tedy stočena do normálních rozměrů dle NEM 310. Jinak dvojkolí RP 25 se v provozu neosvědčila a to zejména na modelové zátěžové soupravě krytých čtyřnápravových vozů z USA a Kanady.


Model E 03 - DB doutník - ROCO