Modelová železnice

Modelová železnice

T466.0 - stavba pojezdu z modelu BR 290 ROCO


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy-stavby > Stavba mot. loko. > Stavba loko. T466.0

Hl. údaje:

Rok výroby: 2006
Motor: ROCO
Převodovka a dvojkolí a rám: BR295 (BR290) ROCO
Typ pojezdu: kat. A2
Účinnost převodovky: 18%

Stavba tohohle pojezdu modelu motorové lokomotivy T466.0 pro modelovou železnici HO spočívá zejména v úpravě rámu úspěšného sériově dodávaného modelu BR295 od firmy ROCO a správného použití odlitku modelu loko T466.0 od P. Číže nebo popřípadě leptu od některého z jejich výrobců. Postup přestavby ukazují obrázky v galerii. Výhodou této přestavby je také možnost snadného použití DCC v případě příznivců digitalu na modelové železnici. Jinak je stavební postup podobný jako v případě stavby modelu lokomotivy T444.1 Karkulka ČSD-ČD.

Přestavba rámu je zde, ale poněkud jednodušší než u T444.1, protože není nutno odbrousit celé čelo rámu. Co je na této úpravě naopak poněkud horší je nutnost zkrácení výstupků rámu kabiny původního modelu BR290. Rám je na čelech zapilován do pravého úhlu. Na takto upravený rám dosadíme podvozky, motor a nasuneme lokomotivní skříň a vyzkoušíme pojezd v nejmenším oblouku, zda něco nebrání pohybu podvozků v rámu. Projíždí-li pojezd bez problémů, je tímto je úprava rámu hotova a můžeme přistoupit k výrobě nových čel rámu lokomotivy a držáku lokomotivní skříně. Díry po původních čelech BR295 provrtáme skrz vrtákem 1,5 mm a vyřežeme závit M2 (závit při řezání mažeme olejem). Čelo rámu pak slepíme z destiček tvrzeného polystyrenu (lepší je černá barva - při pozdějším odření černé barvy není oděrka vidět). Mezi každým lepením a pilováním je potřeba slepený kus nechat alespoň 12 a více hodin vyschnout (lepený spoj se jinak při pilování lepí). Po slepení a zabroušení základu čela na něj svrchu přilepíme podlahovou desku rámu lokomotivy, příruby nárazníků (obdélník 4*3mm) a destičky schodů a opět necháme alespoň 12 hodin proschnout.

Další postup po zaschnutí zobrazuje fotogalerie. Vyvrtáme příruby nárazníků na rámu na patřičný průměr(dobré předvrtat menším průměrem, aby příruba nepraskla) a zabrousíme rohové schody na rámu. Pak opět zkusíme nasadit podvozky a skříň a prověříme volný pohyb podvozků na nejmenším poloměru kolejí a zkontrolujeme dosednutí lokomotivní skříně na takto upravený rám. Pokud je vše v pořádku, pak vyrobíme držáky skříně z hliníkových profilů. Profily, zkrácené na patřičnou délku, přišroubujeme ke kabinovým výstupkům rámu. Oba profily jsou pak nahoře sešroubovány hliníkovou pásovinou. Šroubovaný spoj je zároveň také slepen vteřinovým lepidlem. Kompletní držák pak přišroubujeme k rámu. Do rámu vsadíme podvozky, motor a nasadíme skříň do které jsme nejprve vyvrtali otvor 1,5mm na střeše kabiny. Celé to nejprve spasujeme dohromady (zkusíme zda podvozky chodí volně, tak jak mají a skříň jde lehce nasunout) a poté to celé svrtáme vrtákem 1,5 mm. Poté zvětšíme otvor v odlitku ve střeše kabiny na 2mm a vytvoříme osazení pro zápustnou hlavu šroubu M2, Do otvoru v držáku skříně vyřežeme závit M2 (držák před tím z rámu sundáme, aby nedošlo k poškození motoru nebo zlomení závitníku M2).

Poté celý pojezd sestavíme (přišroubujeme skříň a osadíme nárazníky na rám pojezdu). Tuto sestavu s nenastříkanou skříní projedeme na kolejišti zda vše funguje tak jak má. Pokud je vše v pořádku rám naposledy odstrojíme a nastříkáme na příslušné zbarvení - zde nejprve lepícím základen a pak na černo. Po nabarvení rámu pojezdu jej naposledy sestavíme, nasadíme skříň i nárazníky a opět projedeme. Po dokončení úprav rámu modelu provedeme barevnou úpravu skříně, úpravu krabice pro úschovu modelu a instalaci zábradlí na rám. Instalace zábradlí je již popsána na stránce stavby T444.1.
Jedinou nectností celého modelu T466.0 je o 2mm větší průměr dvojkolí v podvozcích. Náročnější uživatel modelu si je buď musí stočit na soustruhu nebo vyměnit za menší. Vhodná dvojkolí pro výměnu jsou například z modelu BR218 od fy. Roco při její přestavbě na el. loko ČD a ČSD S499.02, kdy nám malá dvojkolí zůstanou přebývat.