Rok výroby: 2007
Motor: Bühler-ROCO
Převodovka a dvojkolí a rám: BR 215 ROCO
Typ pojezdu: kat. A2
Stavba pojezdu modelu loko. T499.0 je do značné míry specifická oproti jiným pojezdům modelů skříňových i kapotových lokomotiv. Pojezd pro model T499.0 v HO je stavěn z pojezdu Roco BR 215 (BR218) z důvodu vhodnosti rozvoru podvozků, průměru dvojkolí a výhoda o něco nižších nákolků dvojkolí a integrované rozhraní DCC. Model lokomotivy Roco BR215 má navíc chlazení kotvy motorku a adhezní bandáže na jednom dvojkolí. Pro zlepšení jízdních vlastností modelu BR215 bylo dvojkolí s adhezními bandážemi přemístěno z kraje doprostřed. Pro výrobu modelu T499.0 je pořeba neprve odstrojit zinkový rám abychom jej mohli zúžit a prodloužit tak, aby se vlezl do odlitku skříně modelu. Na úvodních fotozáběrech je zobrazen výchozí stav - zpracovaný odlitek, nastříkaný zákl. barvou nebo stříkacím tmelem a odstrojený rám loko. BR 215.
Nejprve odřízneme oba čelníky v místě rozšíření rámu. Pak odřízneme spodní krabici a nachystáme rám na zúžení. Pak teprve rám ze spoda orýsujeme tak, aby jeho celková šířka byla stejná jako šířka vniřního otvoru v odlitku(v tomto případě 30mm). U svého odlitku si každý sám musí změřit vnitřní šířku odlitku. Pak vezmeme uhlovou brusku - flexku a přebytečný materiál odbrousíme. Pak rámeček začistíme na rovinné brusce(stačí prkno s nalepeným smirkem(60) nebo ostrý pilník). Zúžený rám vyzkoušíme, zda se vleze do odlitku a to na obou stranách. Rám je tak nachystán na rozříznutí. Řez vedeme přímo v jeho polovině. K rozříznutí použijeme obyčejnou pilku na železo (uhlová bruska má větší průřez a hůř se konroluje správnost řezu). Po rozpůlení je potřeba začistit plochy na rovinné brusce (stačí smirek(60) na prkně) a "srazit hrany" pilníkem. Po tomto zúžení si nachystáme spojovací element. Jde o kvádr o roměrech 42*30*4mm. Jako materiál lze použít tvrzený polystyren, mosaz nebo bronz. Jako spojovací materiál byl použit šroub M2*10 se zápustnou hlavou. Pro řezání závitu byl vyvrtán otvor o průměru 1.6mm a strojní závitník M2 byl mazán olejem.
Po začištění řezů a vyřezání závitů našroubujeme spojovací element na již upravené části rámu. Pak vyzkoušíme zda nám pasuje skříň loko. na takto upravený rámeček. Pak připevníme palivové nádrže se vzduchovou nádrží. Celý odlitek je potřeba zkrátit neboť odlitek skříně je krátký - došlo ke zkrácení rozvoru a tím i prostoru mezi podvozky. Zkrátil jsem tedy největší krabici - nádrž.
Následuje přesné "spasování" skříně na rám a zkouška průchodnosti nejmenším obloukem (u této přestavby nejde o soutěžní model - takže jsem odbrousil část pluhu odlitku). Skříň sedí výškově přesně (na rozdíl od T478.1). Nemusím tedy na rámu už nic zbrušovat a následuje montáž motorku a prodloužení kardanu.
Po uložení motorku a prodloužení kardanu pomocí trubičky následuje připevnění destičky tištěného spoje, připájení kablíků a zkušební jízda pojezdu po kolejišti a průchodnost nejmenším obloukem. Pokud je vše v pořádku pokračujeme připevněním skříně na pojezd pomocí AL-profilů a destiček tvrzeného polystyrenu.
Po instalaci připevňovacích elementů svrtáme skříň a pojezd (vrták 1,6mm), vyřežeme do děr v držácích skříně pojezdu závity M2 a vyvrtané otvory na střeše skříně protáhneme vrtákem 2 mm. Pak to celé sešroubujeme a nenastříkaný model projedeme na zkušebním kolejišti. Pokud je vše v pořádku a model jezdí tak jak má, přistoupíme k jeho povrchové úpravě, ale to už je jiná kapitola.
Po sestavení celého modelu loko. T499.0 ještě "upravíme" velikostně otvor v polystyrenové krabici modelu. Použité koleje na obrázcích slouží pouze k prezentaci modelu a nikoli na ježdění.